• Kategorie

 • Reklamy

Lekcja z pracy Filipa

Dz 8:9-12
„Pewien człowiek, imieniem Szymon, który dawniej zajmował się czarną magią, wprawiał w zdumienie lud Samarii i twierdził, że jest kimś niezwykłym.
Poważali go wszyscy od najmniejszego do największego: Ten jest wielką mocą Bożą – mówili.
A liczyli się z nim dlatego, że już od dość długiego czasu wprawiał ich w podziw swoimi magicznymi sztukami.
Lecz kiedy uwierzyli Filipowi, który nauczał o królestwie Bożym oraz o imieniu Jezusa Chrystusa, zarówno mężczyźni, jak i kobiety przyjmowali chrzest. (BT)

Zadziwiające jest to, co ludzie potrafią nazwać „Bożą mocą”. Pojawił się jakiś czarodziej, zwodziciel i wystarczy, że zaczął czynić cuda, a ludzie poszli za nim jak w dym. Okrzyknęli go „wielką mocą Boga”, podczas gdy człowiek ten był raczej wysłannikiem diabła (5Mojż. 18:10-12).

Czy to możliwe, żeby i dziś ludzie popadli w taką pułapkę? Niestety tak. Jak to możliwe? Nie znają Prawdy o Bogu, nie wiedzą co Bóg sam o sobie powiedział w Piśmie Świętym. Biblia leży na półce prawie w każdym domu, ale mało kto ją czyta. Zbiera tylko kurz, bo „przecież Biblia, to dla księży jest książka, a nie dla prostego człowieka”. I tak nadal zwykły Polak trwa w złudnym przekonaniu o swojej pobożności, podatny na wiarę we wszystko, co tylko poda się za „boskie”.

Jak temu zaradzić? Jak uchronić siebie i swoich bliskich przed takim błędem? Trzeba sięgnąć do źródła. Do samego Słowa, które w czysty sposób przekazuje, co jest boskie, a co nie. Wisła u samego źródła jest czyściutka i zdrowa do picia, lecz im dalej od źródła, tym większe niebezpieczeństwo zatrucia. Im więcej pośredników i interpretatorów między tobą, a Biblią, tym większe niebezpieczeństwo zanieczyszczenia.

Czytaj Biblię.

Reklamy

Komentarze 2

 1. Czym różnił się Jezus, czy apostołowie od takiego Szymona, alebo lepiej – Apoloniusza z Tiany. Magia istnieje, co potwierdza nawet Biblia, z tą różnicą jednak, że księga ta narzuca swoją interpretację tego zjawiska (negatywną). Tymczasem różnica była taka, że wyznawcy Jezusa rozpierzchli się poza granice prowincji Judei i tam zdobywali nowych i nowych wyznawców. Wyznawcy np. Apoloniusza tego nie zrobili i tak to sobie wygasło. A sam Apoloniusz większe rzeczy od Jezusa robił… Przewaga chrześcijan być może tkwiła w ich skłonności do skrajności i fanatyzmu, co niestety trwa do dziś. To, tak na prawdę stanowi siłę przebicia chrześcijaństwa. Z czasem i to jednak zaczyna wygasać, bo wiedza o świecie się powiększa i nie stanowi on już tak tajemniczego, baśniowego tworu jakim był dla starożytnych. Ma to swoje plusy i minusy. Wszystko zmierza do ustanowienia harmonii.

  • Dzięki za komentarz.
   Napisałeś: „Czym różnił się Jezus, czy apostołowie od takiego Szymona, albo lepiej – Apoloniusza z Tiany”
   Różni się zasadniczo. Przede wszystkim widzę, że punktem wspólnym obu panów z Jezusem jest jedynie to że czynili cuda i postrzegani byli jako „fachowcy” od religii.
   Jezus wyróżnia się tym, że:
   1. jest Bogiem (a więc jest od zawsze i na zawsze, ma wszystkie atrybuty Boże)
   2. żyje cały czas, podczas gdy tamci dwaj panowie nie.
   3. Zmartwychwstał – co potwierdzają wszelkie wiarygodne i kompletne źródła, do których mamy dostęp. W każdym sądzie sprawa zmartwychwstania Jezusa byłaby wygrana. (polecam książkę Josha McDowella „Sprawa Zmartwychwstania” wydawnictwa Vocatio) – tamci dwaj są martwi.
   4. Żył świętym życiem, bez grzechu – tamci dwaj to grzesznicy.
   5. Umarł za grzechy ludzi – tamci dwaj nie byliby godni.
   6. Bóg przyznał się do Jezusa – do tamtych dwóch nie.

   Napisałeś: „Wyznawcy np. Apoloniusza tego[głoszenia nauk Apolloniusza] nie zrobili i tak to sobie wygasło”
   Wyznawcy Jezusa byli zastraszeni i tchórzliwi po śmierci Jezusa. Kiedy go zobaczyli zmartwychwstałego, a potem gdy otrzymali od Niego Ducha Świętego – poszli z odwagą i w tej samej mocy co Jezus i głosili o Jezusie kontynuując Jego pracę. Widocznie Apolloniusz nie był w stanie przekazać swojej mocy uczniom swoim po śmierci – albo dlatego że był martwy albo dlatego że nie miał takiej mocy albo jedno i drugie.

   Napisałeś: „Przewaga chrześcijan być może tkwiła w ich skłonności do skrajności i fanatyzmu”
   Niestety masz rację w tym, że było wielu fanatyków, którzy sprawili, że chrześcijaństwo wygląda mało wiarygodnie. jednak osobiście postanowiłem nie patrzeć na wykrzywiony obraz jaki często ludzie prezentują, ale na samo źródło jakim jest Biblia i w nią uwierzyłem.
   Mam nadzieję że nie rozumiesz fanatyzmu jako twierdzenia, że zna się prawdę. Nie możesz traktować jako skrajności i fanatyzmu czegoś co twierdzi że jest prawdą. Nie traktujesz tak lekarza, który w dobrej wierze stawia ci diagnozę i daje lekarstwo twierdząc że ci to pomoże. Dlaczego wierzysz lekarzowi, a Biblii byś nie uwierzył? Może właśnie z powodu ludzi którzy wykrzywiają obraz Boga?

   Możliwe że powiesz że przywołuję tylko ślepo stanowisko Biblii, podczas gdy są inne źródła greckie, które mówią o Apoloniuszu z Tiany. Jednak nie widzę najmniejszego powodu dla którego miałbym poważnie traktować opowieści o Apoloniuszu, a zlekceważyć to co mówi Biblia – a jedno i drugie nie może być prawdziwe bo zaprzecza sobie. Odwołując się do Apoloniusza pokazujesz, że wierzysz, że to co o nim mówią źródła jest prawdziwe. Dlaczego wierzysz w te źródła? jak się nazywają? jaką mają wiarygodność? Czy rzeczywiście wierzysz, że to co piszą o Apolloniuszu jest prawdziwe? Rozumiem, że znasz się na tym i potrafisz obronić swoje stanowisko, skoro odrzucasz słowa Jezusa z Biblii, a przyjmujesz opowieści o Apolloniuszu? a jeśli nie – to po co przywoływać postać co do której autentyczności nie masz pewności? Może po prostu szukasz pretekstu, żeby nie uwierzyć w Jezusa?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: