• Kategorie

  • Reklamy

Jak powstają mity?

Pozwól, że zadam Ci kilka pytań…img_0882
Czy uważasz się za Chrześcijanina?
Nie chcesz być Chrześcijaninem?
Nie wiesz czy naprawdę chcesz nim być?

Niezależnie od tego, które z tych pytań odpowiedziałeś TAK, twoja odpowiedź z czegoś wynika. Ogólnie rzecz biorąc o Chrześcijaństwie mogłeś dowiedzieć się z dwóch źródeł: Od ludzi albo z natchnionego przez Boga Pisma Świętego (oczywiście o ile możesz się zgodzić z Boskim natchnieniem Biblii). Możesz powiedzieć, że przecież ludzie (rodzice, duchowni, itd) przekazują wartości chrześcijańskie innym ludziom. Niepewnym wydaje się być każdy człowiek, omylny i zmieniający zdanie. „Bo Pan udziela mądrości, z ust Jego – wiedza, roztropność” (Ks. Przysłów 2,6). Jeśli jesteś w większości, to odrzucasz albo przyjmujesz Chrześcijaństwo na podstawie zasłyszanych opinii na jego temat. Coś wiesz, bo może wszyscy to wiedzą ale tak naprawdę nie pamiętasz nawet skąd to wiesz. Zachęciła cię lub zraziła powszechnie panująca opinia o Chrześcijaństwie.

Druga ewentualność jest taka, że zapoznałeś się z tym co Pismo Święte mówi na temat Chrześcijaństwa i na tej podstawie dokonałeś wyboru – za lub przeciw. W tym wypadku postanowiłeś sprawdzić to sam, nie zadowalając się wyłącznie opiniami innych.

Pytanie, które chciałbym dzisiaj Tobie zadać brzmi: SKĄD WIESZ CZYM JEST CHRZEŚCIJAŃSTWO? SKĄD WIESZ KIM JEST JEZUS CHRYSTUS? Może ufasz, że powszechne wyobrażenie o Chrześcijaństwie, nie może odbiegać znacząco od tego co na ten temat mówi Biblia…? Może liczysz na to, że jeśli są różnice, to w drugorzędnych kwestiach. Chciałbym podać tu pewien przykład… Dekalog – dziesięć przykazań danych przez Boga. Uważany za kodeks postępowania Chrześcijan. Niewielu jest w naszym kraju, którzy nie poznali Dekalogu. Najprawdopodobniej jesteś w stanie wyrecytować je bezbłędnie w następujący sposób:

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
I.Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II.Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie.
III.Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
IV.Czcij ojca swego i matkę swoją.
V.Nie zabijaj.
VI.Nie cudzołóż.
VII.Nie kradnij.
VIII.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
IX.Nie pożądaj żony bliźniego swego.
X.Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Jeśli masz w swoim domu Pismo Święte, to zachęcam Cię teraz, żebyś otworzył je na XX rozdziale Księgi Wyjścia. Przeczytasz tam następujące słowa:

„(1) Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: (2) Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. (7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy. (8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. (12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. (13) Nie będziesz zabijał. (14) Nie będziesz cudzołożył. (15) Nie będziesz kradł. (16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek. (17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego. (18)”.

Jeśli dokładnie przeczytałeś oba teksty, zauważyłeś pewne różnice. Różnice, nie w ilości słów, kropek, czy przecinków, ale różnice w treści. Nie chce teraz pisać o przyczynie takiej rozbieżności. Zestawiłem teks Biblii z teksem katechizmu, po to by pokazać przykład, że źródło Boskie i źródło ludzkie mogą podawać inne treści. Zatem, jak ważne jest korzystać z właściwego źródła w poznawaniu tak ważnych dla niektórych z nas spraw…?

Co mam na celu pisząc ten artykuł? Sprowokować w Tobie odpowiedź na pytanie: SKĄD WIEM CZYM JEST CHRZEŚCIJAŃSTWO? SKĄD WIESZ KIM JEST JEZUS CHRYSTUS? Liczę też na to, że sięgniesz do Pisma Świętego, żeby sprawdzić, czy twoje wyobrażenie na temat Chrześcijaństwa nie jest mitem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: