• Kategorie

 • Reklamy

Mity – „Jestem chrześcijaninem – przecież chodzę do Kośćioła”

Jerusalem_Church_of_the_Holy_Sepulchre_1898Jednym z mitów z którym się na pewno już nie raz zetknąłeś jest mit, i tu pozwolę sobie użyć cytatu: „Jestem chrześcijaninem, bo przecież chodzę do kościoła”.

Jest to łatwiejsza wersja chrześcijaństwa, ale czy prawdziwa? Żeby uzyskać odpowiedź na to pytanie trzeba przypomnieć sobie czym jest chrześcijaństwo?

Chrześcijanin w pojęciu biblijnym to człowiek naśladujący Jezusa Chrystusa. Czym jest owo naśladowanie określił bardzo precyzyjnie sam Jezus, co zostało spisane w Ewangelii Łukasza 9:23

“Potem mówił do wszystkich: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!“

Jezus powiedział by każdy kto chce go naśladować wziął swój krzyż. Wyobraź sobie podobną sytuację tylko zastąp krzyż krzesłem elektrycznym. Krzyż to była bardzo okrutna forma zadawania powolnej śmierci.

Jezus nie przypadkowo użył tego właśnie obrazu. Chrześcijaństwo jest niczym codzienne umieranie ludzkiego ego, aby jego miejsce mógł zająć Bóg.
Jest to powolna śmierć „ja chce”, by w tym miejscu mogło się rozwijać „Bóg chce”.

Czy w związku z tym można powiedzieć że chodzenie do kościoła jest równoznaczne z chrześcijaństwem? Na to pytanie Jezus również dał jasną odpowiedź w rozmowie z Samarytanką:

“Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie.”
Ew. Jana 4.21-23

Żydzi w tamtych czasach spierali się z Samarytanami, w jakim miejscu należy czcić Boga. Żydzi uważali że można to robić tylko w świątyni w Jerozolimie, Samarytanie natomiast uważali, że można to robić również w innych miejscach. W świetle Starego Testamentu („Starszej umowy Boga z ludźmi”) Jezus powiedział że to Żydzi mają racje, dodał jednak, że teraz jest czas „Nowej umowy” i Bóg pragnie, by inaczej oddawać mu cześć, To jest w duchu i w prawdzie, co to znaczy? Znaczy to tyle że Bóg pragnie byśmy chwalili go całym naszym życiem poprzez modlitwę i życie podporządkowane Jemu.

Wynika z tego, że chodzenie do kościoła to za mało. Bóg oczekuje od nas chrześcijańskiego życia każdego dnia nie tylko w niedziele i święta.
Po co więc istnieje kościół ? Pozwolę sobie zacytować moją znajomą:
„Kościół jest miejscem gdzie człowiek może rozmawiając z innymi znajdować odpowiedzi na temat Boga, Jego Słowa. Jest to miejsce, w którym człowiek niczym w porcie może czuć się bezpiecznie i spokojne wiedząc, że może zawsze liczyć na pomoc”.

Reklamy

Komentarze 3

 1. no własnie. tak jak chodzenie do McDonalda nie czyni mnie hamburgerem albo wyznawcę Mahometa nie uczyni chrzescijaninem chodzenie do Koscioła.

  • Nie sposób się z tobą nie zgodzić H. 😉
   Chodzenie do kościoła jest stratą czasu gdy przychodzimy do niego z konieczność a nie z chęci
   Bo chodzenie do kościoła nie będzie dobrym argumentem na sadzie Bożym

 2. Ciężkostrawne to porównanie z hamburgerem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: