• Kategorie

  • Reklamy

Skała i kamień węgielny

Łuk. 20:17-18

„On zaś, spojrzawszy na nich, rzekł: Cóż więc znaczy to, co napisane: Kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się kamieniem węgielnym? Każdy, kto by upadł na ten kamień, roztrzaska się, a na kogo by on upadł, zmiażdży go.”

Według internetowego słownika PWN:

Kamień węgielny

  1. «kamień narożny w budynkach, na którym opiera się węgieł» [węgieł «miejsce zetknięcia się dwu pionowych ścian zewnętrznych budynku»; od tego miejsca zaczynano budowę budynku; od niego zależało czy budynek będzie stał czy się zawali]
  2. «pierwsza cegła pod nową budowlę albo akt erekcyjny wmurowany w miejsce przeznaczone pod budowlę»
  3. przen. «podstawa, rzecz najważniejsza, początek czegoś»

W Biblii to Pan Bóg jest wielokrotnie określany przenośnie jako „kamień” lub „skała” (5Moj.32:3-4; Ps.31:2-3; Ps.40:2; Ps.42:9; Ps.61:2; Ps.62:2; Ps.92:15; Ps.95:1; 1Kor.10:4; Iz.28:16). W szczególności Jezus jest określany mianem „kamienia”, „fundamentu”, „kamienia węgielnego”.

Użycie takiej przenośni wobec Jezusa jest łatwe do zrozumienia: to co On mówi, to kim jest jest tak pewne i stabilne jak kamienny fundament – można mieć pewność, że nic się złego nie stanie, jeśli na nim opieramy swoje życie.

W praktyce, jeśli ktoś uwierzy w Jezusa i Jego nauczanie oraz zawierzy zupełnie Jemu swoje życie, ufając mu bardziej niż samemu sobie lub jakiemukolwiek człowiekowi, może mieć pewność błogosławieństwa, radości i życia wiecznego.

Osobiście potwierdzam, że od kiedy zawierzyłem swoje życie Jemu, nigdy się nie zawiodłem i zyskałem wsparcie którego nie spodziewałem się od nikogo otrzymać. Mam spokój na przyszłość – cokolwiek dziać się będzie On zapewnia mi spokój. Bo nie chodzi tylko o trzymanie się Jego nauk, ale też trzymanie się Jego samego, bo On żyje i jest blisko.

Z drugiej strony fragment, który zacytowałem na początku jest przerażający. Każdy, kto odrzuci „ten kamień” (czyt. Jezusa) ROZTRZASKA SIĘ i zostanie ZMIAŻDŻONY. Precyzyjnie rzecz ujmując, to nie da się idealnie określić tego stanu jaki czeka tych, którzy odrzucą Chrystusa. Nie chodzi bowiem o zwyczajne fizyczne „zmiażdżenie”, bo według Obj.6:15-17 ci, którzy nie poddadzą swego życia Chrystusowi będą woleli, żeby ich spotkało „zmiażdżenie” fizyczne niż to czym rzeczywiście kończy się życie bez Jezusa.

I wszyscy królowie ziemi i możnowładcy, i wodzowie, i bogacze, i mocarze, i wszyscy niewolnicy, i wolni ukryli się w jaskiniach i w skałach górskich, I mówili do gór i skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem tego, który siedzi na tronie, I przed gniewem Baranka, albowiem nastał ów wielki dzień ich gniewu, i któż się może ostać?

Mamy więc obietnicę (jeśli uwierzysz będziesz żył) i ostrzeżenie (jeśli odrzucisz, będziesz zmiażdżony).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: